עצים זה דבר נפלא ומגוון ביותר, הן בפנימיותם (חוזק, מבנה ומשקל) והן בחיצוניותם (צבע, טקסטורה, ריח ומגע) לצערינו הרב, בארצנו הקטנטונת ההיצע הוא די מוגבל, וגם מהמעט שישנו המחירים הם בשמיים, בין השאר גם כתוצאה של עלויות ייבוא וכו. ככה שמה שנשאר לנו, הקיים בארץ ובמחירים סבירים מסתכם במבחר די מצומצם. בפוסט זה אעביר סקירה קצרה של סוגים אלו, ולאו דווקא מהפן האינפורמטיבי המובהק (אותו תוכלו למצוא בקלי קלות בוויקיפדיה) אלא מהפן האישי, של איך אני תופס את העצים הללו, מתוך ניסיוני וטעמי.

 

אורן Pine

מי לא מכיר את חברנו האורן החביב, בצבעי חום בהיר-צהבהב, עם עיניים רבות, אפשר לראותו כמעט בכל מקום; בגדרות פרגולות ודקים, דרך תשתיות באתרי בניה, ועד רהיטים מסוגים שונים. האורן צומח לו במהירות גבוהה ולכן הוא זמין ומחירו זול. הוא נחשב לעץ רך, מה שאומר שהוא קל לעיבוד מחד, אך לא מהקשוחים שיכולים להגיע לרמות עיצוב ברמת הפרטים הקטנים, ולהחזיק מעמד מאידך. אני קצת שנוי במחלוקת לגביו, כי תמיד תפסתי אותו בתור ה"נחות", העץ הכי פשוט וזול שאפשר למצוא ברחוב. אבל האמת היא שלאורך הזמן גיליתי גם את האיכויות שבו, מעבר לסטיגמה המושרשת. כאשר נותנים לו את המקום הראוי, ומשתמשים בו בצורה הנכונה, יכול להיתקבל עץ פשוט ויפה.

מתי לבחור בו? יש כמה אפשרויות:

  • כשרוצים שהרהיט יהיה מעץ, אבל התקציב מוגבל. האורן זול בצורה מאוד משמעותית משאר העצים, למעשה מחירו הוא כמעט רבע ממחיר העץ הבא אחריו.
  • מי שרוצה רהיט פשוט וקל, כמו כיסא ושולחן לזעטוטים למשל. משקלו של האורן נמוך בהרבה מהעצים הקשים האחרים.
  • בשימוש לנגרות חוץ. עם הטיפול והגימור הנכונים האורן מתאים לשימוש חוץ כמו חלונות עם תריסי עץ למשל, ויכול להישמר לאורך שנים.
  • כאשר פשוט אוהבים את מראה האורן כמובן. ואם רוצים לקבל אותו בקו נקי ואלגנטי, תמיד אפשר לבחור בזן האיכותי יותר של האורן, הלא הוא האורן קליר (clear), ללא עיניים כלל!

 

אגוז אפריקאי African walnut

וואו, האגוז האפריקאי, פראי ועוצמתי כמו היבשת הגדולה, עשיר בצבעים עזים של חום ואפרפר, ירקרק וצהבהב, הנזרקים ונשזרים זה בזה, כמו נמשכו במכחולו של רב אמן מסוקס ורב פעלים.יש להיזהר ולחשוב היטב לפני שבוחרים בו לרהיט; מצד אחד החבילה של עץ קשה, יפה ועצמתי, ועוד במחיר סביר- מאוד מפתה, אך מצד שני הוא מאוד דומיננטי ותזזיתי, דבר שעל פני שטח גדולים יכול להיות לעיתים גס או בולט מידי. צריך לקחת היטב בחשבון את הקונטקסט שבו הוא נמצא, (למשל בחדר ילדים רגוע לא הייתי ממהר להשתמש בו), בקיצור צריך לאהוב אותו.הוא עץ קשה, במחיר סביר, לא מהזולים אך גם לא מהיקרים. הוא טוב לכל סוגי ריהוט הפנים, אך בעיקר מתאים למשטחים נרחבים כמו פלטת שולחן או לחזיתות, כדי שיהיה אפשר להתרשם מיופיו. שיהיה בכיף.

 

אשור (בוק) Beech

האשור, שבתכלס קוראים אותו בוק, הוא העץ שהיה אולי הנפוץ ביותר בתעשיית הרהיטים פה בארץ בימים עברו, אתם יודעים, לפני איקיאה ושות'. כל הלולים, כיסאות ושלל רהיטים ישנים שיש אצלכם בבית, או יותר נכון אצל סבתא, אז רובם, או לפחות חלקם, סביר שהם מאשור. זתומרת מבוק.בעיני, האמת, הוא עץ טיפלה מצ'עמם. הוא עץ טוב, באמת, אבל איך אומרים, לא מצויין. הוא עץ קשה ואיכותי בהחלט, נוח לעיבוד, בעל גמישות ומתאים מאוד לכל סוגי הריהוט, והוא גם לא מאוד יקר. אבל מבחינת פני השטח שלו, הטקסטורה, הצבעוניות והציור; איך לומר, הוא קצת רדום. בצבעי כתמתם מנוקדים, הוא עושה את מה שנדרש ותו לא.

למי זה מתאים? כאמור מצויין לכל סוגי הריהוט מבחינת חוזק, גמישות ועמידות. מחיר סביר, מראה סולידי ועדין. לטעמי מצויין בתור קונסטרוקציה לרהיטים, הווה אומר רגלי שולחן וכדומה. ולשימוש כפלטות שולחן או חזיתות רק במקרים ספציפיים שסוג הגוון שלו עונה בדיוק על הדרישות

 

אלון Oak

טוב, פה כבר הגענו לבייבי שלי. אני מודה שחלק ניכר מהרהיטים שבניתי הם מאלון. 'למה' אתם שואלים? ובכן, האלון, ברמה מסוימת, לוקח מכל העולמות. הוא לא מאוד יקר ולכן שמיש, הוא לא חוצפן מידי בטקסטורה כמו האגוז, וגם לא אנמי מידי כמו הבוק, הוא מנץ' כזה, גבר שבעצים. יש לו טקסטורה יפה ונראית, ריח עז ונעים, נקבוביות פתוחות ונושמות, הוא עץ קשה ומאסיבי (לא מידי), מה אפשר לומר, זה עץ אמיתי.

למה הוא מתאים? הכל

 

עד כאן לגבי העצים הזולים עד סבירים במחיר.

בפעם הבאה על רמה אחת מעלועד אז, היו שלום ואל תוותרו על הרהיט האמיתי שלכם, זה אפשרי.

 

 

icon avoda mukpedetעבודה מוקפדת

עבודות העץ נעשות בתשומת לב ודייקנות מרבית. אני רוכש כבוד גדול לעבודת כפיים והדייקנות והירידה לפרטים הקטנים חשובה לי מאוד.

 

icon eihut humarimאיכות חומרים

השימוש בחומרי גלם איכותיים הוא מכריע על מנת להשיג רהיט ברמה הגבוהה ביותר ולשמירה על אריכות ימיו. היכרות מעמיקה עם החומרים השונים ויתרונותיהם תביא לרהיט איכותי.

 

icon kelim tecknologyכלים וטכנולוגיה

בעבודתי אני משלב בין מיטב כלי העבודה של העולם המסורתי לבין מכונות מודרניות ומדויקות, ומנצל את הטוב שבשני העולמות כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר.

 

icon shita masortitשיטה מסורתית

את מקצוע הנגרות התחלתי כתחביב, מה שאומר שאני אוהב את מה שאני עושה, ולכן בחרתי לעסוק בנגרות קלאסית, בעזרת שיטות מסורתיות שמכבדות את תהליך העבודה, שמתייחסות אליו כאל העיקר ומתעמקות בו.