בנגרות איכותית, מסורתית, יש איזו פרדיגמה של שימוש בכלים ידניים בלבד. הרי זו לכאורה מהותו של ייצור אישי, בוטיקי, אומנותי וכו'. אני בעצמי נמשכתי לעולם הנגרות בגלל הכלים הידניים והעבודה בהם.

ריתקה אותי צבירת המיומנות הידנית, פיתוח הקשר בין היד לעין, והשארת החותם, ממש כמו לצייר. מכונות תמיד הצטיירו בעיני כמשהו תעשייתי, שנועד לפסי ייצור ולא לעבודת אומן.

במהלך עבודתי, למדתי וחוויתי משהו קצת שונה. כל הדברים שציינתי בפסקה הראשונה הם נכונים, אך עם סייג אחד, הם לא חד משמעיים, במציאות הממשית יש יותר גמישות וחפיפה בין העולמות, ואני אסביר: אין שום בעיה לעבוד רק עם כלים ידניים, אך החוכמה היא לדעת לשלב את המכונות איפה שצריך.

למשל בתהליך הראשוני של עיבוד העץ, הבאת העץ הגולמי למידותיו הרצויות ויישורו. מכונה עושה זאת ביעילות ובמהירות רבה יותר מהאופן הידני, ולכן לשלב הזה בתהליך יהיה נכון להיעזר במכונות. לשלבים מאוחרים יותר בהם כבר עיבדנו את החומר, יהיה נכון להושיב אותו על שולחן הנגרים עם המלחציים הגדולות, ולשלוף את המפסלות והמסור היפני שלנו.

זה השלב בו אנו מרכיבים ומעצבים את החומר, נותנים לו צורה ומפיחים בו חיים. בסופו של דבר מדובר באיזון, וגמישות מחשבתית, לדעת להעזר בכל העולמות על פי הצורך, ולא להתקבע על תפיסה אחת יתר על המידה.

 

icon avoda mukpedetעבודה מוקפדת

עבודות העץ נעשות בתשומת לב ודייקנות מרבית. אני רוכש כבוד גדול לעבודת כפיים והדייקנות והירידה לפרטים הקטנים חשובה לי מאוד.

 

icon eihut humarimאיכות חומרים

השימוש בחומרי גלם איכותיים הוא מכריע על מנת להשיג רהיט ברמה הגבוהה ביותר ולשמירה על אריכות ימיו. היכרות מעמיקה עם החומרים השונים ויתרונותיהם תביא לרהיט איכותי.

 

icon kelim tecknologyכלים וטכנולוגיה

בעבודתי אני משלב בין מיטב כלי העבודה של העולם המסורתי לבין מכונות מודרניות ומדויקות, ומנצל את הטוב שבשני העולמות כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר.

 

icon shita masortitשיטה מסורתית

את מקצוע הנגרות התחלתי כתחביב, מה שאומר שאני אוהב את מה שאני עושה, ולכן בחרתי לעסוק בנגרות קלאסית, בעזרת שיטות מסורתיות שמכבדות את תהליך העבודה, שמתייחסות אליו כאל העיקר ומתעמקות בו.